HUBNUTÍ JAKO PROKLETÍ NOVOROČNÍHO PŘEDSEVZETÍ, část druhá

21.01.2021


Navazuji na první část článku, která byla takovým ohlédnutím za problematikou redukčního bláznění. Druhou část bych ráda věnovala vysvětlení, tipům a radám, jak si k redukci pomoci cvičením a zmíním i některá úskalí, která vám mohou být překážkou.

Obecně je zaveden takový (polo)mýtus, který říká, že když chci být o nějaké to kilo lehčí, měla bych zařadit hlavně kardio cvičení a rajtovat jak vyšinutá. Něco na tom pravdy je, ale existuje ještě jedno cvičení, které dopomůže na cestu snů. Řeč je o silovém cvičení.

Při silovém tréninku velice účinně spálíte přebytečný tuk a Vaše tělo začne nabírat na kráse ve formě vytvarované postavy. Silové cvičení nefunguje tak, že když začnu zvedat např. činky, stane se ze mě automaticky nabouchanej kulturista. Zvláště ženské tělo není metabolicky přizpůsobeno, aby extrémně nabývalo na objemu svalů pouhým cvičením s váhami. Ženy, které se kulturistice věnují, mají přesně nastavený trénink, přizpůsobenou výživu a doplňky stravy, aby dosáhli co nejlepších závodních výkonů.

ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA

Za ideální cestu k lepšímu "já", co se týká postavy, považuji kombinaci kardio cvičení se silovými tréninky, např. 3x/týdně silové cvičení a 1-2 kardio trénink. Variantou může být i silový trénink, který v závěru doplní 20-30 minutové kardio (aerobní) cvičení.

Silový trénink nemusí zprvu obsahovat cvičení s těžkými váhami, ale lze zapojit cviky s vlastní vahou a postupně přidávat na obtížnosti, např. ve formě skluzných ploch (nebo hadrem na podlahu), gumiček, míčů, činek nebo i změnou polohy těla při cviku. Nápovědu, jaké cviky/pohyby využít při silovém tréninku naleznete v článku "7 funkčních pohybů pro efektivnější trénink".

Kardio trénink může představovat běh, jízda na kole/rotopedu, HIIT cvičení, delší rychlochůze apod.

Na výběr je z mnoha možností.

MOŽNÁ ÚSKALÍ PŘI (NE)HUBNUTÍ

  • JÍDELNÍČEK

To není žádná novinka, ale potřebuji to zde zmínit. Pokud si dále budete labužit v prasáckých pokrmech s ještě prasáčtějším množstvím, nečekejte valné výsledky ani v případě, že budete cvičit jako "ďas". Pohyb a výživa jsou úzce propojené faktory, avšak bez jakési "racionální" výživy (výživy s rozumem) utlačujete úsilí v pohybu.

  • (NE)KOMPLEXNOST

Dělat cokoliv na části nebude mít většinou tak dobré výsledky, jako komplexní práce, ať se to týká čehokoliv. Při výživě se také nezaměřujete zvlášť na jednotlivé živiny, ale snažíte se jíst komplexně a aby každý pokrm byl úplný, co se týká živin, energie, chutí...dělejte to stejné i v pohybu. Je velice populární cvičit tzv. splity (tréninky jsou rozděleny dle částí těla). Ale proč cvičit po částech, když můžete skvěle procvičit celé tělo. Netvrdím rozhodně, že je to úplně špatně, ale pokud chcete mít zdravý a funkční pohybový aparát, dopřejte mu úplnou - komplexní práci ve formě vyváženého tréninku. Splity nechte závodníkům v kulturistických disciplínách.

  • (NE)DŮVĚRA

A na závěr trošku té laické psychologie.. Aby šlo vše hezky ruku v ruce a redukční plán šlapal jako hodinky, je důležitá důvěra ve Váš plán, a především v sebe, že jste schopni cíl splnit a dát do něj vše. V případě, že už od začátku si brbláte pod fousy, že to stejně nedáte a že nikdy nebudete v těch plavkách sexy kost, tak OPRAVDU....NEBUDETE! Věřte v sebe a obklopujte se lidmi, kteří věří ve Vás. Pokud cítíte nedůvěru ve Vás z Vašeho okolí, tak je pošlete někam hodně daleko a dělejte si svoje.

Tímto hlubokým psychologickým okýnkem bych tento článek ukončila. V případě, že máte ohledně pohybu jakékoliv dotazy, neváhejte psát -> do komentářů níže, do kontaktních formulářů na webu nebo na facebookových stránkách Gram pohybu.

M.