MOTIVACE DĚTÍ K POHYBU - 5 tipů, jak udržet u dětí zájem o pohybové aktivity

15.02.2021

Rádi byste, aby se Vaše děti více hýbaly a chtěly sportovat více či dosáhly určitých úspěchů?

Dochází pravidelně do nějakého oddílu nebo kroužku, ale je to s řečičkama a sáhodlouhým stěžováním a nakonec tam jde s úmluvou, že za účast dostane nějakou odměnu. Nebo raději nedochází nikam, nehraje si s kamarády ani nejeví sebemenší zájem o pohybové aktivity? Opravdu to tak chcete? Vyznačuje se takto radost z pohybu?

Vím a chápu, že je v této nelehké době velice náročné děti udržet u nějaké pravidelné pohybové aktivity. Znám osobně několik dětí, které s totální demotivací zlomily hůl nad svými pohybovými sny i koníčky. Znám a setkávám se naštěstí s velkým množstvím dětí, které pohyb i nadále naplňuje, jsou nakloněni alternativním lekcím (oproti klasickému neepidemickému režimu) a hledají v pohybu způsob zábavy, relaxace, učení se novým dovednostem a překonávají nové překážky. Na tyto děti jsem značně pyšná a jsem opravdu poctěna možností s takovými dětmi pracovat 😊 Na druhou stranu chápu i první popisovaný případ dětí, u kterých se nepravidelný režim bez soutěží a dalších možností stal cestou k neaktivnímu životu z hlediska pohybu. Děti musí mít před sebou neustálý pohon a důvody, proč je pohyb pro ně přínosný (ať už z jakéhokoliv hlediska). Pokud se jim těmto podnětům nedostává a není snaha ani z naší strany dospělých - nemůžeme po dětech chtít zázraky, natož aby si samy hledaly motivaci. Milí rodiče, prarodiče, tetičky, strejdové, kamarádi, trenéři, učitelé,...dejte dětem šanci poznat sílu a kouzlo pohybu!

Zkuste zapřemýšlet nad svým přístupem ke sportu nebo obecně k pohybu. Pokud je Váš jediný přístup ve smyslu, že s prominutím nacpete své dítě do nějakého kroužku jen proto, že se to hrozně líbí vám nebo tam dochází také dítě vaší kamarádky a nijak výrazně se nezajímáte o zájem vašeho dítěte, tak nečekejte velké úspěchy.

Dávejte svým dětem denně vhodné podněty, které je přivedou přirozeně ke svým oblíbeným aktivitám, ve kterých se budou blýskat 😊 Nemusíte být ultra úspěšný atlet na plakátu, který bude viset vašemu dítěti nad postelí, ale stačí jen umožňovat příležitosti k pohybu.

Zde mám pro Vás pět tipů, které by mohly vaše děti nakopnout k vyšší pohybové aktivitě (a možná i vás samotné):

1. POUKAZUJTE NA ŠIROKOU ŠKÁLU POHYBOVÝCH AKTIVIT

Předejděte nevalnému stereotypu a nechte své děti poznat rozmanité možnosti pohybu. Nechte děti vyzkoušet od každého něco, nechte je hrát (nebo hrajte s nimi) různé pohybové hry. Konejte tak i v případě, že je vaše dítě nadšeným závodníkem určitého sportu - doplňkové pohybové aktivity jsou velmi prospěšné z hlediska kompenzace, psychického odpočinku či třeba zdokonalování pohybových dovedností. Děti rádi objevují nové věci a nabídkou velkého množství možností je snadno udržíte při jejich zvídavosti a zájmu.

2. NENUŤTE DĚTI DO SVÝCH AKTIVIT, NECHTE SI JE VYBRAT

Tady u toho bodu asi není třeba více probírat jeho problematiku. Zkrátka, pokud budete své dítě tlačit do něčeho o co nemá zájem a je to pouze váš sen (nikoliv vašeho dítěte), docílíte nechuti k jisté aktivitě a v závěru i ke sportu a bude si tak snadno hledat různé výhybky, jak z nucené aktivity utéct.

3. PODPORUJTE SPONTÁNNÍ/PŘIROZENOU POHYBOVOU AKTIVITU

Aby se dítě začalo více zajímat o pohyb/sport, je nutné je udržovat u běžných pohybových činností - hrát si, chodit na vycházky, běhat, lézt,... Přirozená pohybová aktivita se může rychle a snadno omezovat moderními technologiemi, u kterých (nejen) děti vydrží hodiny v nejrůznějších variantách statických pozic. Snižte dobu strávenou u telefonů, tabletů či televize a raději věnujte dětem chvíle v pohybu. Můžete čekat jen samé úspěšné výsledky. Možná i vy začnete cítit příjemnou změnu, při které jste přirozeně aktivní a trávíte navíc s vašimi dětmi cenný čas efektivním způsobem.

4. HRAJTE SI SE SVÝMI DĚTMI

Hrou u dětí probudíte zájem o pohyb a docílíte i spontánnímu pohybu, který je více než prospěšný. Tato rada neplatí jen pro rodiče nebo rodinné příslušníky, ale i pro trenéry, které se věnují dětem. Hrou lze děti naučit nové věci, probudíte u nich zájem o pohyb, naučí se strategiím, budou přirozeně soutěživí, budou překovávat nejrůznější překážky...hrou lze docílit ČEHOKOLIV 😊 Hra může být zaměřena na rozvoj síly, rychlosti, kolektivní práce, koordinace, obratnosti, k odpočinku nebo může zajišťovat všechno dohromady. Hry dělají zázraky, a navíc nemusí být ani náročné na čas a přípravu.

5. BUĎTE SOUČÁSTÍ POHYBOVÉHO REŽIMU VAŠICH DĚTÍ

Aby to všechno hezky sedělo a fungovalo tak, jak má, staňte se součástí pohybových aktivit vašich dětí. Podporujte je v pohybu, dávejte jim různé podněty k pohybu, hýbejte s nimi, hrajte si s nimi, chvalte je za odvedené výkony, sledujte jejich tréninky, buďte jim vzorem! Pokud si přejete mít šťastné dítě s chutí do pohybových aktivit, je víc než vhodné být také pohybově aktivní. S prominutím, líní peciválové s vášní pro využívání moderních technologií bez potřeby pohybu, budou pravděpodobně u svých dětí shledávat podobný režim. Prožívejte svoje životy v pohybu a předávejte svoji energii a chuť do aktivního života co nejdále a nejdéle 😊

M.