HUBNUTÍ JAKO PROKLETÍ NOVOROČNÍHO PŘEDSEVZETÍ, část první

14.01.2021

S přicházejícím novým rokem přichází většinou halda přání, úkolování, vymýšlení a plnění převysokých cílů...zkrátka řečeno čas NOVOROČNÍCH PŘEDSEVZETÍCH. Jupííí! Jakoby 1. ledna byl den změn, den od kdy se nejlépe začíná s něčím novým. Historicky nejčastější předsevzetí jsou spojená s jídlem a cvičením - začnu lépe jíst a více cvičit, abych konečně zhubl/a. Motivace ve formě vidiny vysněné postavy jede na plné obrátky. V lednu se přímo řítí nesmírnou rychlostí, v únoru přibržďuje na povolenou rychlost, v březnu stále jede, ale už to jde ztuha, v dubnu jen tak "kodrcá" a květen je zas v háji a motivace i s vysněnou postavou leží někde v příkopě.

Jak zajistit UDRŽITELNOST zdravého pohybu (a výživy)? (přes výživu tu nejsem ta pravá kvalifikovaná, tak ji píšu raději do závorky a budeme se společně věnovat spíše pohybu):

  • MOTIVACE

Mít jasnou představu čeho chcete dosáhnout a co vám to přinese dobrého a mít to neustále na paměti.

Tip: sepište si na papír nebo do deníčku pozitiva a vše přínosné co vám změna může dát a mějte tento seznam neustále na očích.

  • OBLÍBENÁ AKTIVITA

Zařaďte do svého cvičebního plánu oblíbené aktivity, které rádi děláte a tyto aktivity dělají vás šťastnějšími. Chodíte rádi na lezeckou stěnu? Super! Jen do toho - skvělá forma tréninku, Běháte rádi? Prokládejte silová cvičení s výběhem, Máte rádi tanec? Tančete během cvičení nebo si prostě jen pusťte svoji oblíbenou hudbu a divočte jako malí! 😊

  • PARŤÁK/NEPARŤÁK

Nechce se Vám do takové závratné změny o samotě? Vyhledejte parťáka, který v tom pojede s vámi. Můžete se navzájem hecovat, vymýšlet cvičení ve dvojicích (povoleno i v protiepidemickém stupni PES 5), apod. Pokud jste rádi během cvičení sami, nejste odvaření z přítomnosti jiné osoby/osob během tréninku a hecování není nic pro vaše já - plánujte si tréninky samostatně, v klidu bez rušení kohokoliv a čehokoliv jiného.

  • PLÁN

Nemít v takové situaci plán je jako vařit na způsob "co dům dal" - je možné, že z toho vzejde něco úspěšného a skvělého, ale taky to může být slátanina do které jste se vrhli po hlavě, protože jste velcí fanoušci improvizace. To se v případě úspěšného a udržitelného hubnutí pravděpodobně nezadaří. V případě, že budete mít plán (co, kdy, kde, jak, s čím), bude se vám mnohem lépe stoupat k vysněnému cíli. Můžete si postupně odškrtávat dané úkoly a předepsané tréninky, budete se soustředit pouze na prováděné cviky a ne na to, jak budete ve cvičení asi pokračovat dál, apod.

Tip: na papír s motivačními body nebo do deníčku si pište jednotlivé plány včetně jejich intenzity

Pokud budete dodržovat výše zmíněné body, troufnu si říct, že s vidinou vysněné postavy dojedete až do cíle a bude vás proměna bavit. Navíc s dostatečně promyšleným plánem vám tělo poděkuje ve formě jeho perfektní funkčnosti a bezbolestnosti.

Rada na závěr: vyhýbejte se stereotypním cvičebním plánům, jednotvárným aktivitám, které vás brzy přestanou bavit a odradí vás od postavy "v topu".

Pokračování příště.... M.