5 tipů - jak na BOLAVÁ BEDRA

07.01.2021

Bolí Vás záda v oblasti beder? Zde je několik základních tipů, jak si pomoci od nepříjemných pocitů:

Bolest beder může způsobovat valné množství příčin a bolest může být akutní (například z důvodu úrazu) nebo chronická - postupem času se "nakupí" problémy a vzejde z nich spleť dlouhodobých problémů (například vlivem nesprávných stereotypů v držení těla apod.). Příčinou mohou být různé blokády v oblasti páteře, gynekologické potíže, svalové nestability, výhřez ploténky,...

Abychom takovým potížím PREDEŠLI, je dobré mít na paměti těchto 5 tipů:

  1. ROZPOHYBOVÁNÍ PÁNVE
    Jelikož spolu pánev a svaly beder velmi úzce souvisí, je dobré oblasti pánve věnovat značnou pozornost. Postavením pánve můžeme ovlivnit stav těchto svalů. V případě, že pánev rozpohybujeme do všech třech směrů pohybu, můžeme tak uvolnit ztuhlé svalstvo a dostaví se úleva. Cvičení lze nejlépe ze začátku provádět vleže na zádech a poté přecházet do vyšších pozic. 
  2. UVOLNĚNÍ A PROTAŽENÍ OHYBAČŮ KYČLE
    Pozornost si zaslouží také svaly, které pohybují kyčlemi. Opět, stažením těchto svalů se narušuje postavení těla a nutí být tělo v prohnutí, které se projevuje jako bolestivé zejména v oblasti beder.
  3. NASTAVENÍ SPRÁVNÉHO DRŽENÍ TĚLA
    Napřímením celého těla ovlivníme kondici nejenom v oblasti beder. Nastavením neutrální pozice pánve vyloučíme prohnutí v bedrech a tedy i stažení bederních svalů. V případě, že Vás trápí bederní bolesti, zamyslete se nad svým držením těla - zda-li se neprohýbáte v zádech při sedu či stoji, zda si nepomáháte hlavně oblastí beder v případě zvedání těžkého břemene, zda nejste při sedu či stoji nakloněni na jednu stranu více,...
  4. VYHÝBÁNÍ SE NEEFEKTIVNÍCH CVIKŮ + PROVEDENÍ CVIKŮ
    Obecně je důležité, aby nedocházelo k nadměrnému prohýbání při provedení cviků a netahala se velká zátěž např. při dřepu s osou právě spodní částí zad. Nepříznivý cvik na bolesti zad jsou také různé formy zanožování, kdy tento pohyb vybízí tělo do prohýbání. Nevhodné jsou také různé cviky, inzerované na břišní oblast těla, přičemž se vleže na zádech zvedají a pokládají těsně nad podložku dolní končetiny. Ovšem se správnou a kontrolovanou technikou jde dělat vše. (Proto je dobré cvičit pod vedením znalého trenéra)  
  5. PŘIROZENÝ POHYB - ZÁKLAD ÚSPĚCHU

              Zařazujte do svého režimu dne vycházky, hrajte si se svými dětmi, pohybujte se po domácnosti ve velké míře, běžte si s kamarády zahrát nějakou pohybovou hru, zaskákejte si přes švihadlo,...každý pohyb se počítá. V případě, že se budete hýbat       přirozeně a nenuceně, nebudou Vás zlobit potíže pohybového aparátu :-)