VĚDOMÝ POHYB

04.11.2021

Uvědomujete si pohyb vašeho těla např. při cvičení, chůzi apod. nebo se pohybujete nahodile a během pohybových lekcí směřují vaše myšlenky kamkoliv kromě směru k prováděným pohybům?

Vědomý pohyb je podle mého, základ úspěchu, ať už vykonáváte pohyb z jakéhokoliv důvodu - jen tak si zacvičit pro radost, z preventivního či kompenzačního důvodu, za účelem zvýšení výkonnosti,... Uvědomování si funkce našeho těla a jeho neomezené možnosti a prociťování každého pohybu vede k jeho dokonalému provedení vzhledem k našim možnostem. Navíc se "nadřeme" mnohem méně, protože z každého uvědomělého pohybu vytěžíme maximum a vyhneme se tak neustálému nahodilému opakovaní, při kterém nemyslíme na to, co vlastně děláme.

Nechovejme se jako cvičené opice, které dorazí na pohybovou lekci - odcvičí nevědomky to, co po nich lektor chce a s nepřítomným výrazem odejdou směrem domů. Propojte svoji mysl s tělem a přemýšlejte nad každým detailem v pohybu.

Co se týká tématu VĚDOMÉHO vs. "NEVĚDOMÉHO" pohybu, uveďme si dva příklady a rozdíly mezi nimi:

BĚH V PŘÍRODĚ vs. BĚH NA BĚŽÍCÍM PÁSE (ve fitku, doma,..)

Při venkovním běhu máte možnost překovávat překážky ve formě nerovného povrchu, přizpůsobujete tak pohyb celého těla vůči terénu, jste na čerstvém vzduchu, objevujete krásy okolí vaší běžecké trasy a když ještě okořeníte takovou labůžu kontaktem bosého chodidla s povrchem cesty, vaše noha si pěkně pochrochtá. Dopřejete tak blaho svému fyzickému i psychickému zdraví.

Teď tu máme druhou verzi proběhnutí: přijdete do fitka na běžící pás, který je dokonale plochý, nastavíte si tam určitou rychlost, která vás vede a jedete třeba hodinu a k tomu si na tom vymakaným stroji ještě pustíte nějaký skvělý seriál...co tím cvičíme? Pravděpodobně se nám zvedne tepová frekvence, fajn..a dál? Chodidlo pracuje bez uvědomění a o zbytku těla nemluvě, možná nás do stavu bdělosti dostane ta šikovná šňůrka, kterou si můžeme připevnit k tričku a kontroluje tak jestli z dráhy pásu náhodou nepadáme dolů... 

Není nutné se po celou dobu cvičení pekelně soustředit a zavařit si hlavu, ale cítit, že se hýbete, cítit, jak se přitom tělo chová, cítit směr pohybu,... Nebýt cvičenou opicí.

Je také fajn se před cvičením trochu probudit např. pohybovou hrou, cviky na reakci apod. Já osobně takové fintičky před lekcema aplikuji a výsledky jsou parádní. Sice při poznámce, že si zahrajeme hru na probuzení mne nejprve probodávají z velké části obličeje typu "jejdamane, hra..vopruz", ale po prvních vteřinách hry najednou vidím šťastné, vysmáté a zapálené osůbky, které se momentálně vrátili do dětství a blbnou o sto šest. A hned je další průběh lekce uvolněnější, uvědomělejší a zábavnější. A o to jde!

Nebojte se pohyb prožívat, užívat si ho a vyřádit se do zblbnutí! Nebojte se být sví 😊