TRENÉR V DOBĚ COVIDU: nejistota, odvaha, změny, síla osobnosti...

08.01.2021

Tento článek nenabízí žádné rady ani typy, ohledně cvičení a pohybového aparátu, ale jde spíše o zamyšlení se nad současnou situací z pohledu trenéra...

To, že většinu nás poslední téměř třičtvrtina roku značně ovlivnila, není žádný překvápko.  Každého z nás to ovlivnilo jiným způsobem, ale jeden pojem je pro nás všechny nyní společný - je to ZMĚNA. 

Ráda bych zde několika řádky shrnula a zhodnotila dosavadní situaci především okem sportovního trenéra...

Běžný režim před dobou Covi..(vy víte co) byl pevně nastavený režim, který byl roky zaběhnutý a fungoval: pravidelné tréninky v pravidelné časy, jarní víkendové kempy, letní soustředění, nová sezona, závody atd. a takhle to letělo každý rok jen s občasnými lehkými změnami. Na počátku první vlny bych řekla, že jsme se se situací vyrovnali vcelku v pohodě - venku bylo hezky a dlouho světlo, tak nebylo velkou překážkou se přesunout na venkovní sportoviště (řekla bych, že to naopak byla příjemná změna - za mne určitě). Mnozí situaci přijali velmi dobře a makali více než v běžném režimu, výsledky práce byly tedy velice uspokojivé. 

Pro trenéra aktuální situace znamenala, zapojit svoji fantazii a vymyslet lekce tak, aby byly efektivní a zajímavé i mimo běžný sportovní prostor. Nastaly i první chvíle, kdy nebylo možné mít ani žádná cvičení ve skupinách venku, tak přišel čas online verzí cvičebních plánů, videí apod. Dostavila se také obava o udržení práce trenéra a ohrožení jeho nabitého energického programu..

Potom přišlo léto, plné rozvolnění a jásání z "normálního života". Trénovalo se venku i uvnitř o sto šest. Jednalo se o navrácení původního programu. Všechno bylo relativně v klídečku.

S příchodem podzimu se situace začala zase zamotávat...jeden týden tomu bylo tak, druhý týden zase onak a takhle tomu je až do teď...plánujete tréninky a nejrůznější akce pro své svěřence a klienty, ovšem s VELKOU NEJISTOTU, jestli to klapne (většinou to neklaplo, tak se naplánoval přesun akce...ten běžně taky neklapnul). 

Každý den se hledáte nové možnosti tréninku. způsoby členění, financování, motivace, vysvětlujete svým dětským svěřencům, proč se netrénuje normálně a proč se nezávodí a proč by měli trénovat i přesto, že své výkony na soutěžích ještě nějakou dobu neukáží apod. a především nemáte jistotu, jakým směrem vaše trenérská práce bude postupovat. Pokud jste trenér tělem i duší, neztratili jste naději, vložili jste do aktuální situace s prací veškerou svoji odvahu a osobnostní sílu a pokračujete dál. 

Ikdyž žiji v neustálé nejistotě, jsem ráda, že mě tady ten blázinec naučil pracovat s jinými způsoby tréninků, pracovat a trénovat v občasném diskomfortu a dal prostor vytvořit nové projekty a cesty své práce. 

Závěrem tady toho mýho "pofňukání" bych z celého srdce PODĚKOVALA VŠEM, KTEŘÍ SE MNOU NADÁLE SPOLUPRACUJÍ - JSTE FRAJEŘI! :-)

M.